دلایل مهم افزایش قیمت کاغذ

در چند سال گذشته، ترکیبی از عوامل سبب افزایش هزینه های کلی کاغذ شده است. با توجه به ترکیبی از افزایش قیمت ها، افزایش تقاضا، قابلیت دسترسی و سایر عوامل مرتبط مسئول تغییر اخیر در بازار کاغذ می باشند.

دلایل افزایش قیمت کاغذ در سال 2019

1- افزایش قیمت مواد خام

بر اساس آمار اداره آمار کار و شاخص قیمت تولید کنندگان (PPI) برای کاغذ و محصولات متخلخل، هزینه مواد اولیه کاغذ 25٪ افزایش یافته است. در 12 ماه گذشته این افزایش به علت افزایش هزینه های عملیاتی مانند هزینه های ورودی و استانداردهای کیفیت بوده است. یک عامل اضافی که موجب افزایش قیمت فعلی می شود، تقاضای رو به رشد برای محصولات کاغذی میباشد. در نتیجه، این افزایش قیمت ها به خریداران منتهی شده است تا به افزایش هزینه های تولید کمک کند.

2- تقاضای حمل و نقل

با افزایش هزینه مصرف کنندگان و تقاضای کلی، نیاز به حمل و نقل مواد خام و کاغذ در سراسر کشور بالا است، که بر هزینه های مرتبط، مانند سوخت، تاثیر می گذارد. طبق گفته IHS Markit، قیمت سوخت دیزل از 2017 تا 2018 به میزان 32٪ افزایش یافت و ظرفیت حمل و نقل کاهش یافت و منجر به افزایش تقاضا و در دسترس نبودن وسایل حمل و نقل شد. در نتیجه، هزینه های حمل و نقل حتی بیشتر شد، که بر قیمت کلی کاغذ تأثیر دارد. در حال حاضر بدتر شدن مسائل مربوط به فقدان راننده کامیون برای حمل بار و ELD (دستگاه های ثبت الکترونیکی) باعث اختلال در حمل و نقل حامل محصولات خم و کاغذ نیز شده است.

3- تعرفه های اعمال شده

بر اساس گزارش reuters.com، اختلافات تجاری سبب شده است که افزایش هزینه های کاغذ افزایش یابد. در اوایل سال 2018، ایالات متحده پس از آنکه یک شرکت کاغذ سازی واشنگتن شکایت کرد که یارانه های دولت کانادا برای تولید کنندگان آن، شرکت های کاغذی آمریکایی را در معرض خطر قرار داده است، تعرفه هایی را برای کانادا اعلام کرد. پس از تعیین اینکه “صنعت ماهیتا آسیب رسان و یا آسیب رسان نیست “(نیویورک تایمز، 18/8/18) تعرفه ها در ماه اوت لغو شد؛ با این حال، تاثیرات در صنعت روزنامه های ایالات متحده احساس شد. کانادا در اوایل سال جاری به عنوان بخشی از اختلاف تجاری خود با ایالات متحده، تعرفه هایی را در مورد بافت های کاغذی، کاغذ توالت و حوله کاغذی تحمیل کرد و این موضوع را پیچیده تر کرد.

4- آسیاب های بسته بندی

افزایش هزینه های عملیاتی و کاهش تقاضا برای انواع خاصی از کاغذ، آسیاب ها را به واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال، برخی از کارخانجات عمده مانند گرجستان-اقیانوس آرام، عملیات و ظرفیت را کاهش داده اند. برخی کارخانجات نیز تعطیل شده اند، که در یک دوره نسبتا کوتاه مدت باعث کاهش چشمگیر ظرفیت تولید کاغذ در ایالات متحده می شود. علاوه بر این، آسیاب های دیگر تمرکز خود را بر روی زمینه های سودآور و تقاضای بیشتری از کاغذ، مانند containerboard، قرار میدهند.

5- کاهش عرضه

افزایش تقاضای کاغذ در چین، بزرگترین و سریعترین مصرف کننده پالپ در جهان، یکی از دلایل اصلی کاهش عرضه جهانی است. با بهبود وضعیت اقتصادی آن در سال 2017، تقاضا برای پالپ افزایش یافت تا جمعیت رو به رشد چین افزایش یابد، و ایالات متحده به دلیل ظرفیت کمتر از کارخانه های موجود، به دنبال تقاضا بود. (فیشر بینالمللی، مارس 2018)

6- تبادل نرخ ارز

نوسانات ارز در بازار کاغذ تاثیر گذاشته و به افزایش قیمت ها منجر شده است، زیرا تقاضا به نفع گزینه های ارزان قیمت است. به عنوان مثال، طبق گزارش بازار کاغذ سن، دلار کانادا در سال 2014 میلادی تقریبا 25 درصد کاهش یافته است و تولید میلز کانادایی به دلیل کمترین هزینه های کاغذی، گزینه رقابتی و تقاضای بیشتری را دارد.

در نتیجه، درک تمامی عوامل مرتبط با صنعت کاغذ نشان می دهد که حتی تغییرات ظریف بازار می تواند بر عرضه و تقاضا و همچنین هزینه های کلی در سراسر جهان تأثیر بگذارد. عوامل فوق در بازار پالپ و کاغذ نقش تعیین کننده ای را در تعیین هزینه عمومی در دسترس بودن محصول ایفا می کنند و در سال های آینده صنعت را شکل می دهند.

Faterprint

مجموعه ی چاپ و طراحی فاطر، ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ به خصوص چاپ کتاب در تیراژ دلخواه و حتی یک جلد با بهترین کیفیت و مناسب ترین هزینه

دیدگاهتان را بنویسید