6 نکته مهم که باید قبل از چاپ کتاب بدانید + محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب

6 نکته مهم که قبل از چاپ کتاب باید بدانید + محاسبه ی آنلاین هزینه چاپ کتاب

چاپ کتاب

 به عنوان یک نویسنده، چاپ کتاب، لذت بخش ترین بخش نویسندگی است. این فرآیند امروزه به لطف تکنولوژی به دشواری گذشته نیست و هرکسی می تواند نوشته های خودش را در قالب کتاب به چاپ برساند. فرض می کنیم شما یک نویسنده هستید و حالا می خواهید که کتاب تان را چاپ کنید تا آن را در دسترس عموم قرار دهید. اما مهم ترین نکاتی که باید قبل از چاپ کتاب تان بدانید، چه نکاتی هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب خواهیم داد. با ادامه مطلب همراه مان باشید.

محاسبه ی آنلاین هزینه چاپ کتاب

1_ برنامه ریزی

چاپ کتاب در تیراژ دلخواه

اندازه صفحات کتاب چقدر خواهد بود؟ آیا کتاب تان، تصاویر خواهد داشت؟ چه سرویس هایی برای کتاب تان نیاز خواهید داشت؟ آیا کتاب تان نیاز به ویراستاری دارد؟ صفحه آرایی کتاب تان باید چطور انجام شود؟ قبل از اینکه کتاب تان را برای سفارش به انتشارات بدهید، باید این سوالات را جواب داده باشید، چون همه این سوالات، در هزینه چاپ کتاب نقش مهمی ایفا می کنند.

2_ طراحی

طراحی در چاپ کتاب

جلد کتاب یکی از مهم ترین بخش های هر کتابی است، که در نگاه اول، توجه خوانندگان را به خود جلب می کند. بنابراین طراحی جلد و صفحه آرایی کتاب را باید به یک متخصص سپرد تا خیال تان از این بابت راحت شود. البته صفحه آرایی کتاب با توجه به موضوع کتاب می تواند متفاوت باشد. برای مثال کتاب های کودکان و کتاب های علمی، نیاز به صفحه آرایی خاصی دارند. همه این موارد را باید قبل از چاپ کتاب تان با انتشارات در میان بگذارید.

وقتی که می خواهید کتابی را چاپ کنید، باید دو فایل کاور و فایل اصلی کتاب را برای انتشارات بفرستید. فایل اصلی کتاب که حاوی متن و تصاویر کتاب است، معمولا به صورت PDF خواهد بود. اگر خودتان نمی توانید طراحی کتاب تان را انجام دهید، می توانید طراحی کتاب را به یک طراح حرفه ای بسپارید و یا از انتشارات بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد.

3_ تصاویر

چاپ کتاب- چاپ فاطر

تصاویر مهم ترین بخش کتاب ها هستند. اگر تصاویر با کیفیتی اتخاب نشوند، هنگام چاپ آنها، کیفیت خود را از دست می دهند و کیفیت مناسبی نخواهد داشت که می تواند برای هر خواننده ای ناخوشایند باشد. پس در انتخاب تصاویر، دقت کافی داشته باشید.

4_ کاور مخصوص کتاب چاپی تهیه کنید

چاپ کتاب در تیراژ دلخواه

کاور یا جلد کتاب های چاپی با کاور کتابهای الکترونیکی متفاوت هستند، بنابراین اگر کاور کتاب الکترونیکی دارید، به یک کاور مخصوص چاپ کتاب نیز برای چاپ دیجیتال کتاب نیاز خواهید داشت. کاورهای کتاب های چاپی را به آسانی نمی توانید خودتان طراحی کنید، پس بهتر است از یک طراح حرفه ای برای این کار کمک بگیرید. البته بیشتر انتشارات ها نیز طراحان حرفه ای دارند. طراحی کاور چاپ کتاب را دست کم نگیرید. یک طراحی خوب، کتاب تان را بیشتر در بازار کتاب مشهور خواهد کرد و افراد بیشتری را به سمت خود جذب خواهد کرد، خصوصا اگر از تصاویر هم سو با محتویات کتاب نیز استفاده شود.

به طور معمول، فایل کاور باید حداقل کیفیت 300 dpi را داشته باشد. این کیفیت، کمترین کیفیتی است که مانع بلوری شدن کاور می شود. از یاد نبرید که باید از تصاویر با کیفیت برای کاور استفاده کنید و همچنین از رنگ های CMYK نیز برای رنگ های آن استفاده کنید. البته نیازی نیست که درباره این موارد نگرانی داشته باشید، چون می توانید از انتشارات تان بخواهید این کارها را برای چاپ کتاب در تیراژ دلخواه تان انجام دهد.

5_ اندازه کتاب

چاپ کتاب

میخواهید که کتابی که چاپ می کنید چقدر باشد؟ اندازه کتاب یکی از فاکتورهای مهم بوده که بر هزینه چاپ کتاب تاثیر گذار است. بنابراین بهتر است که قبل از ارسال کتاب برای انتشارات به تمامی جوانب آن فکر کرده باشید. تعداد صفحات کتاب، اندازه صفحات، رنگی و یا چاپ سیاه و سفید، نوع جلد، نوع صفحات کتاب و تعداد جلد موردنیاز  بر هزینه نهایی کتاب تاثیر مستفیم می گذارند.

6_ تصمیم درستی بگیرید

آیا دوست دارید که جلد کتاب تان گالینگور باشد یا رحلی و یا قطعی؟ همه این موارد در محاسبه هزینه چاپ کتاب موثر خواهند بود، بنابراین باید به دقت به این مسائل نیز فکر کنید. آیا جلد

کتابی که می خواهید، باید جلد سخت باشد یا جلد کاغذی؟ آیا کتاب رنگی خواهد بود یا کتاب سیاه و سفید؟ همه اینها به تصمیم شما بستگی دارد. پس به دقت به این موارد فکر کنید.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که چاپ کتاب نسبت به گذشته سختی های خود را ندارد. امروزه به لطف چاپ دیجیتال کتاب می توانیم نوشته هایمان را در زمان کمتری و با کیفیت خیلی بهتری چاپ کنیم. همچنین چاپ کتاب در تیراژ دلخواه نیز این امکان را برای همه فراهم کرده است که با توجه به نیازشان، تعداد کتاب موردنیاز شان را به چاپ برسانند.

 

mohammad javad

مجموعه ی چاپ و طراحی فاطر، ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ به خصوص چاپ کتاب در تیراژ دلخواه و حتی یک جلد با بهترین کیفیت و مناسب ترین هزینه

دیدگاهتان را بنویسید