10 نکته کلیدی در طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه وقتی از کتابفروشی یا کتابخانه بازدید می‌کنیم، غرق در تعداد زیادی از کتاب‌ها می‌شویم. گاهی اوقات همین مسئله می‌تواند باعث مشکلات زیادی شود، زیرا انتخاب یک کتاب از میان کتابها بسیار دشوار است. اینجاست که یک طراحی جلد کتاب به یادماندنی می‌تواند نقش خود را ایفا کند. ۱۰ نکته کلیدی در طراحی جلد کتاب، جلد کتابی منحصر به فرد می‌سازد که می‌تواند مشتری را وادار کند تا آن را انتخاب کرده و صفحات کتاب را از نظر بگذراند. برخی نویسندگان فکر میکنند که در طراحی کتاب طراحی صفحات متن کتاب اهمیت بیشتری دارد، این مهم است اما در جهانی که سرعت توجه افراد به سرعت کاهش می‌یابد، موفقیت یک جلد کتاب در جلب توجه مشتریان بالقوه بیشتر است. شکی نیست که قضاوت ما درباره یک کتاب را براساس جلد آن خواهد بود.

بنابراین، زمانیکه  شما پس از تحقیقات فراوان و با زحمت و مشقت زیاد کتابی را نوشته‌‌اید، لازم است اطمینان حاصل کنید که طراحی جلد آن جذاب و گیرا است. از آن گذشته جلد کتاب درواقع صورت کتاب است که باید برای خریداران جذاب و چشمگیر باشد.

طراحی جلد توسط طراح صورت می‌گیرد اما به یاد داشته باشید که جلد یک کتاب باید به آنچه در داخل صفحات است اشاره کند. بنابراین، دخالت نویسنده در طراحی جلد بسیار مهم است.

در ادامه به ۱۰ نکته کلیدی در طراحی جلد کتاب برای نویسندگان ارائه شده است.

۱- استخدام یک طراح باتجربه

نویسندگاه معمولاً ایده‌ای درباره نحوه طراحی جلد کتاب ندارند. بنابراین، لازم است که از یک طراح گرافیک حرفه‌ای و باتجربه کمک بخواهند و خود نویسندگان به عنوان مشاور در کنار طراح باشند. طراح می‌تواند پیشنهادات مربوط به انتخاب رنگ‌ها، فونت، تصاویرو  غیره را به نویسنده ارائه دهد.

یک طراح جلد کتاب حرفه‌ای تفاوت‌های ظریف طراحی را به خوبی درک می‌کند و از ابزار و منابع مناسب برای پیاده سازی نظرات و ایده نویسنده درباره کتاب، بصورت تصویری روی جلد استفاده می‌کند. اگر نیاز دارید طراحی جلد خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهید، می‌توانید از خدمات طراحی جلد کتاب نشرآنلاین استفاده کنید.

۲- یک مفهوم جلد کتاب بی‌نظیر داشته باشید

اولین چیزی که پس از واگذاری کار به طراح به ذهن می‌رسد رسیدن به یک طرح جلد منحصر به فرد است. درمورد موضوع کتاب خود با طراح صحبت کنید. در صورت امکان، از طراح بخواهید که کتاب شما را بخواند. مهم است که طراح از موضوع و محتوای کتاب اطلاع داشته باشد. درصورتی که طراح نتواند کتاب را مطالعه کند شما به عنوان نویسنده می‌توانید توضیحات مفصل وکامل خود را درمورد کتاب با وی درمیان بگذارید.

۳- یک عنصر واحد را برجسته کنید

یکی از ترفندهای ایجاد طرح‌های جالب جلد کتاب، تأکید بر یک عنصر است. آن عنصر را برجسته کنید تا بر کل طرح حاکم شود. با این کار، جلد با طرحی جسورانه و بزرگ فوراً چشم را به خود جلب می‌کند.

چنین عنصری می‌تواند یک تصویر، نماد، مکان معروف، یک شیء و یا حتی حروف باشد. همچنین باید درباره سایر عناصر بصری نیز تصمیم بگیرید که آیا جلد نیاز به تایپوگرافی یا عکس دیگری خواهد داشت یا نه.

۴- از اندازه و مقیاسهای متفاوت استفاده کنید

اگر هر عنصر روی جلد کتاب یک اندازه باشد، هیچکدام اهمیتی ندارند. بنابراین،‌ به مقیاس و اندازه این عناصر توجه کنید. برای جلب توجه یکی یا بعضی از آنها را بزرگتر ایجاد کنید. اگر نخستین تجربه نوسندگی شما باشد، احتمالاً این نکته را نمی‌دانید. در آن صورت، عنوان کتاب در طراحی جلد به عنصر اصلی کتاب تبدیل می‌شود.

بنابراین درصورت جذاب بودن عنوان آن را در ابعاد بزرگتری استفاده کنید. از این عنوان می‌توان برای برانگیختن برخی احساسات و روایت استفاده کرد. آن را به بزرگترین و واضح ترین عنصر برروی جلد تبدیل کنید. عنوانی با حروف پررنگ که توجه مخاطب را جلب کند. اگر نویسنده مشهور باشد، باید در طراحی جلد نام نویسنده را اضافه کرد.

۵- از طراحی تصاویر شلوغ و درهم پرهیز کنید.

اگر جلد کتاب شما دارای تصاویر، حروف بزرگ و سایر اطلاعات بیش از حد باشد، فقط به نویز بصری کمک می‌کند. بسیاری از عناصر برای جلب توجه بیننده رقابت می‌کنند. به عنوان یک نتیجه خالص، بیینده گیج می‌شود و نمی‌تواند درباره پیام اصلی جلد تصمیم بگیرد. تشخیص اینکه چه چیزی در طراحی جلد مرتبط و ضروری است، دشوار است.

بنابراین، از استفاده بیش از حد از رنگ‌، تصاویر، فونت، نقل قول، نام نویسنده و یا عنوان، طرح‌ها، خطوط و… خودداری کنید.

۶- در انتخاب تایپوگرافی دقت کنید.

استفاده از تایپوگرافی می‌تواند باعث شود طراحی جلد شما بهتر شود و یا خراب شود. رنگها احساسات ما را برمی‌انگیزند و اشکال مختلف می‌تواند به یک طراحی هویت دهد. اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از درهم آمیختگی پوشش، فقط از یک یا دو نوع شکل استفاده می‌کنید. از قلم‌هایی استفاده کنید که ارتباط بصری خوبی برقرار کنند.

۷- به اندازه جلد دقت کنید

به یاد داشته باشید در دنیای دیجیتال امروز، محصولات به صورت آنلاین انتشار می‌یابند. بسیاری از سایتهای آنلاین در حال فروش کتابهای الکترونیک هستند. طرح جلد کتاب در صفحات نمایشگر در اندازه‌های کوچک و بصورت محدود نمایش داده می‌شوند. بنابراین شما مجبور خواهید بود که جلد را طوری طراحی کنید که در ابعاد کوچک هم بسیار چشمگیر و جذاب باشد. به همین دلیل است که امروزه اغلب طرحهای ساده و با جزئیات کمتر ترجیح داده می‌شوند.

۸- سادگی طرح جلد را حفظ کنید.

نیازی نیست که تمام جزئیات مربوط به محتوای کتاب را برروی جلد به نمایش گذاشت. فقط کافی است که عناصر قابل توجه در محتوا با در جلد به بیننده منتقل کنید. جلد ساده و در عین حال اثرگذار می‌تواند در موفقیت کتاب اثر بسزایی داشته باشد.

۹- به نکات مربوط به چاپ کتاب توجه داشته باشید

اگر هدف از طراحی صفحه کتاب و جلد کتاب چاپ آن است، باید به یکسری نکات مهم توجه داشت. اول اینکه رزولوشن و وضوح تصاویر را در نظر داشته باشید. زمانی که از تصاویر با حجم پایین استفاده کنید ممکن است با گستردگی تصویر از وضوح و کیفیت تصاویر استفاده شده بکاهد. حتی اگر قصد دارید کتاب را به صورت الکترونیکی انتشار دهید هنگام طراحی کیفیت کتاب را بگونه‌ای تنظیم کنید که مناسب چاپ باشد. زیرا ممکن است در آینده کتاب را چاپ کنید.

۱۰- تناسب ظاهری طرح با برند را حفظ کنید

آیا طرح جلد شما متناسب با سری طرح‌های گذشته است؟ در این گونه از طراحی‌ها لازم است که از همان فونت‌ها، تصاویر، تایپوگرافی، تصویرگری و … که در طرح‌های قبلی این کتاب استفاده شده است بهره ببرید. با این هدف که وقتی خواننده آن عناصر را می‌بیند، برایش یادآور نسخه‌های قبل کتاب شود. به این ترتیب تبلیغاتی که پیش از این درباره نسخه‌های قبلی کتاب انجام داده‌ای خود به نوعی برندی است که به معرفی نسخه‌های جدید می‌پردازد.پس اطمینان حاصل کنید که عناصر موجود در صفحه و جلد کتاب همچنان در جلد کتابهای جدید تکرار شود.

امیدواریم از این مقاله نهایت بهره رو ببرید
همراه ما باشید در چاپ فاطر

دیدگاهتان را بنویسید